Saugumo patarimai tėvams
ir atsakymai į jums rūpimus klausimus apie autokėdutes ir saugų vaikų vežimą automobilyje.
Dažniausiai kylantys klausimai tėvams
ir atsakymai į juos
D.U.K.: Kūdikiai
Kuomet vaikas pradeda stabiliai sėdėti be atramos. Tuomet jau rekomenduoju pereiti prie antrosios, į galą nusuktos, autokėdutės.
Kūdikių automobilinės kėdutės sukurtos naudojimui nuo pat gimimo. Tad jas saugu naudoti nuo pirmųjų dienų. Tačiau jei keliaujate į tolimesnę kelionę su naujagimiu, turėkite omenyje, jog reikės dažnai daryti pertraukas (pirmaisiais gyvenimo mėnesiais rekomenduojama kūdikį išimti kas maždaug 30 min.). Kuo kūdikis vyresnis, tuo pertraukos retesnės, vis ilginant kelionės laiką.
Tad turėkite omenyje, kad paprastai keliavimas su vaikais užtrunka ilgiau. Klausykite vaiko, būkite lankstūs ir rinkitės kelionės atstumus pagal tai, kas jums atrodo geriausia tuo metu.
Dauguma gamintojų nurodo, kad naujagimio įdėklą reikia naudoti iki 60 cm (3 mėn.), tačiau atsižvelkite į bendrą vaizdą. Jei kūdikiui nėra dar ankštoka su įdėkliuku, galite ir toliau jį naudoti.
Sunku nurodyti tikslų laiką, kaip dažnai daryti pertraukas keliaujant jau su beveik metinuku. Jeigu vaikas neturi jokių medicinių problemų, galima laukti, kol jis pats pradės duoti signalus, kad jau reikalinga pertrauka.
Vaiko tipo autokėdutė yra šiek tiek statesnė nei kūdikio kėdutė, kuri turi didesnį gulstumą. Tyrimai rodo, kad didesnis statumas veidu į galą nusuktoje kėdutėje suteikia didesnę apsaugą. Todėl vaikui sutvirtėjus ir išmokus stabiliai sėdėti, naudinga kuo greičiau pereiti prie vaiko tipo autokėdutės.
Tad laukti, kol vaikas išaugs kūdikio kėdutę – nereikia.
Kyšančios kojytės iš kūdikio automobilinės kėdutės paprastai nėra pavojinga nei nepatogu vaikui, tačiau didesnis pavojus būtų, jei kas nors atsitrenktų į vaiko kojas avarijos metu. Tad automobilyje neturėkite laisvų daiktų (ypač sunkesnių, kietesnių ir aštresniais kampais), jie gali skrieti ir atsitrenkti į automobilyje esančius žmones staigaus stabdymo ar susidūrimo metu.
D.U.K.: Vaikai
Ne, šie produktai nėra rekomenduojami.
Šioks toks galvos palinkimas vaikams nėra pavojingas ir net nėra nepatogus.
Tačiau vertėtų patikrinti tam tikrus dalykus:
– Kėdutės palinkimą. Gali būti, jog kėdutė yra per stati.
– Diržų aukštį ir jų įtempimą. Jei diržai nebus teisingai nureguliuoti, juos bus sunku teisingai suveržti, o per laisvi diržai neišlaiko taip gerai vaiko kūno.
– Ar nenaudojami drabužiai su kapišonais?
Mažiems vaikams visada saugiausia važiuoti atbulomis. Tiesą sakant, tai būtų saugiau net suaugusiems.
Galiniai susidūrimai įprastai yra ne tokie sunkūs kaip priekinio ar šoninio tipo susidūrimai. Taip yra dėl to, kad judantys objektai juda ta pačia kryptimi, todėl avarija paprastai įvyksta mažesniu greičių skirtumu nei kitų tipų avarijos. Remiantis GIDAS (German In-Depth Accident Study) tyrimu, 52,8 % keleivių patiria sunkius/rimtus sužalojimus priekinio susidūrimo metu, bet tik 3,5 % – susidūrimų iš galo metu.
Į galą nusuktos vaikiškos kėdutės yra saugesnės net susidūrus iš galo. Galinio susidūrimo atveju į galą nusukta automobilinė kėdutė gali padėti apsaugoti vaiko galvą ir kaklą, nes sugeria smūgio jėgas ir tolygiau paskirsto jas po vaiko kūną. Tai padeda sumažinti rimtų sužalojimų, pvz., galvos ir kaklo traumų, riziką.
Jei susidūrimas įvyksta iš šono, žinoma, geriausia sėdėti priešingoje pusėje, tačiau, mes negalime numatyti, kaip ir kada įvyks avarija. Tačiau sėdėjimas atbulomis nepablogina situacijos.
Pagal ECE R129 reglamentą vaikus privaloma vežti atbulomis iki 15 mėn. Tad, 1,5 metų vaiką vežant atsukus veidu į priekį nėra nusižengiama.
Tačiau tai nėra saugiausias keliavimo variantas tokio amžiaus vaikui.
Jei įtariate, jog dukros ūgis bus didesnėje pusėje, būtų logiškiausia iškart rinktis vaiko tipo kėdutę iki 125 cm. Pasižvalgykite mūsų parduotuvėje – mes turime tokių kėdučių.
D.U.K.: Vyresni vaikai
Sėdint šio tipo kėdutėse, labai svarbi teisinga diržo padėtis. Diržas turi būti prigludęs prie vaiko peties, arčiau kaklo (bet ne per patį kaklą), o ne peties krašto. Didelio vaiko kėdutė su diržų reguliatoriais nugarėlės šone padeda geriau nureguliuoti įstrižojo diržo poziciją. Tokia kėdutė taip pat geriau išlaiko vaiką vertikalioje padėtyje, kai jis užmiega.
Be to, pagal naująjį patvirtinimą paaukštinimai be nugarėlių patvirtinti naudojimui ne anksčiau kaip nuo 125 cm ir 22 kg.
Kol vaikas yra žemesnis nei 140 cm, daugumoje automobilių oro pagalvė turėtų būti išjungta, net jei vaikas sėdi kėdutėje, atsuktas veidu į automobilio priekį.
Tačiau dalis naujesnių automobilių jau leidžia naudoti aktyvuotą oro pagalvę, kuomet vaikas sėdi atsuktas veidu į automobilio priekį. Tad konkretų atsakymą, kas galioja būtent jūsų atveju, rasite savo automobilio naudotojo instrukcijoje.
Tokios kėdutės yra patvirtintos nuo 100 cm, tačiau tai kas legalu, nebūtinai būna pakankamai saugu. Mes rekomenduojame vaikus vežti kuo ilgiau atbulomis, geriausia iki 6–7 metų arba 125 cm, nes tai saugiausias būdas keliauti automobiliu. Ir tik išaugus tokią kėdutę pereiti prie didelio vaiko kėdutės.
Keletas punktų, į kuriuos svarbu atsižvelgti įvertinant vaiko pasiruošimą sėdėti didesnėje kėdutėje:
– Saugos diržas eina per vaiko petį ir krūtinę, o ne per kaklą.
– Klubų diržas eina per vaiko šlaunis/ klubus, o ne per pilvą.
– Vaikas yra pakankamai subrendęs, kad galėtų ramiai sėdėti kėdutėje.
D.U.K.: Kita
Įtempus saugos diržus, tarp diržo ir vaiko krūtinės jums turėtų tilpti tik vienas, du pirštai. Ne daugiau. Nepamirškite, kad po diržu reikėtų vengti storų laukinių striukų ir kombinezonų.
Taip, jos turi „geriausia iki” datą. Įprastai skaičiuojama, kad autokėdutės turi maždaug 10 metų (kūdikių kėdutės – įprastai trumpiau) tarnavimo laiką nuo jų įsigijimo dienos. Tačiau šis rekomendacinis laikas gali skirtis priklausomai nuo gamintojo, kėdutės modelio ir net tipo. Kas konkrečiai galioja jūsų turimai kėdutei, turėtumėte rasti kėdutės naudotojo instrukcijoje.
Automobiliui pakliuvus į avariją, jame buvusios autokėdutės turėtų būti pakeistos net jei vaikai jose nesėdėjo. Autokėdutės smūgio metu sugeria atsiradusias jėgas, kurios gali sukelti smulkius konstrukcijos įtrūkimus ir pažeidimus. Jie gali būti net nematomi plika akimi. Todėl kėdutes rekomenduojama pakeisti po avarijos.
Informuokite savo dradimo kompaniją, jog automobilyje buvo vaikiška autokėdutė, kurią reikia pakeisti. Tikėtina, jog jums reikės pateikti kėdutės gamintojo patvirtinimą, jog jie rekomenduoja ją keisti, tad galite iškart susisiekti ir su savo kėdutės gamintoju.
Senas, dalyvavusias autoįvykyje automobilines kėdutes reikėtų priduoti į atliekų rūšiavimo aikšteles.
Isofix kėdutė turėtų gan tvirtai prisitvirtinti, tačiau gali likti šioks toks judėjimas. Kėdutės tvirtumą tikrinkite arčiau jos bazės, o ne judindami ją viršuje. Patikrinkite, ar visi tvirtinimo taškai tinkamai užfiksuoti ir prispausti. Peržiūrėkite instrukciją. Jei problema išlieka, kreipkitės į pardavėją ar gamintoją.
Autokėdutės saugos diržai turi būti prigludę prie vaiko kūno. Tarp diržų ir vaiko krūtinės jums turėtų tilpti tik vienas, du pirštai. Diržai ties pečiais turi būti nureguliuoti tinkamame aukštyje – ties pečių linija.
Artėja metas rinktis naują autokėdutę?
Pasižvalgykite mūsų internetinėje parduotuvėje, o turėdami klausimų – susisiekite su mumis. Mes mielai atsakysime į jūsų klausimus!